Jak vybrat ryby do jezírka
Jezírko vaši zahrádku oživí, zpříjemní a dodá klid, radost i energii. V Japonsku např. je považováno za druh duševní jógy pozorování ryb. Ryby do jezírka patří a dodají mu život, je to srdcová záležitost, protože pokud budete například chovat koi kapry, tak si je můžete po čase ochočit a krmit je z ruky a to je jak pro nás dospělé, tak pro naše ratolesti velkým a příjemným zážitkem.
Obsah článku:
- Dnešní nabídka jezírkových ryb
- Jak vybrat ryby do jezírka
- Pozor na nové jezírko ryby nebo parazity
- Jak přepravovat zakoupené ryby do jezírka a kdy je do jezírka vypustit
- Druhy jezírkových ryb
- Koi kapr
- Karas Zlatý karas
- Slunečnice pestrá
- Jesen zlatý
- Koljuška tříostná
- Slunka obecná
- Lín obecný
- Jelec zlatý
- Jeseter
Dnešní nabídka jezírkových ryb
Nabídka ryb do jezírka je dnes opravdu velká. Nejoblíbenější jezírkové ryby jsou Zlatý karas, lín, koi kapr i třeba jeseter. Rybky dnes nejsou problém mít jak malém jezírku, rybníčku nebo v jezírku na koupání, ale vždy je potřeba vybírat podle typu ryb a jejich vlastností, abyste je netrápili malým prostorem nebo sebe, když je neuvidíte, protože některé druhy rádi tráví většinu času u dna jezírka.
Jak vybrat ryby do jezírka
Jaké ryby si, ale do jezírka vybrat? Vybírat byste měli podle typu jezírka, jestli je s filtrací se vzduchováním nebo jen s filtrací či máte jezírko čistě přírodní. Při výběru byste se měli rozhodovat také podle vlastností jednotlivých ryb. Jak bude ryba v dospělosti velká, zda je samotářský typ nebo žije ráda v hejnu, jestli tráví čas spíše u dna nebo u hladiny, které druhy se spolu snesou, jakou teplotu dané ryby potřebují, také ryby vybíráme dle toho jestli mají pestrou barvu nebo jsou dokonce zlaté, zda jsou ryby klidné nebo rychlé a jestli třeba pojídají rostliny.
Pozor na nové jezírko ryby nebo parazity
Určitě nedoporučujeme ryby někde chytat a nasadit si je do zahradního jezírka, protože je to za prvé nelegální a za druhé byste si do jezírka mohli zanést infekci nebo parazity.
Pozor také na nově vytvořené jezírko, rybky byste měly vysadit až po vytvoření biologické rovnováhy, to znamená, že rostliny vyrostou a množení vodních řas se ustálí, což se podaří až po několika měsících.
Nově nakoupené ryby je vhodné dát do 3 týdenní karantény, aby vám do jezírka ke stávajícím rybkám nezanesli případně nějaké onemocnění. Nejlepší je koupit ryby u prověřeného chovatele, který vám navíc dokáže dobře poradit jaké ryby jsou do jakého jezírka vhodné, které se spolu snesou a jak jezírko připravit na určitý druh rybek, aby byly spokojené.
Jak přepravovat zakoupené ryby do jezírka a kdy je do jezírka vypustit
Přepravovat ryby byste měli vždy co nejšetrněji a rozhodně nedoporučujeme si zakoupené rybky nechat posílat nějakou zásilkovou službou, což se občas opravdu děje. Nejlepší způsob je přeprava v plastových sáčcích, nejlépe ve dvojitých s dostatkem vzduchu nebo dokonce s kyslíkovými tabletami (kdy ryba dokáže vydržet 2 – 3 dny). Pozor na jesetera, který vydrží jen 1 den převozu. Ryby během převozu nekrmte. Jakmile si je dovezete domů, tak je vložte ještě v zavázaném sáčku do jezírka a nechte vodu v sáčku ochladit asi tak 30 minut na teplotu vody, která je v zahradním jezírku, aby vypuštění pro ryby nebyl tak velký šok. Přivezenou vodu do jezírka nevylévejte, mohli byste si zanést do jezírka choroby. Můžete také ryby vložit do nádoby s vodou, kterou si přivezete od chovatele a postupně k ní rybkám přilévat vodu z vašeho jezírka, aby si na ni zvykly a po pár dnech rybky vypustit do jezírka.
Druhy jezírkových ryb
- Koi kapr
- Karas, Zlatý karas
- Slunečnice pestrá
- Jesen zlatý
- Koljuška tříostná
- Slunka obecná
- Lín obecný
- Jelec zlatý
- Jeseter
Koi kapr
Originální japonský název pro koi kapra je Nishikigoi. Je největší chloubou zahradních jezírek, podobá se našemu kaprovi, jen jejich barevná škála je opravdu velice rozmanitá, proto se koi kaprovi říká nejbarevnější ryba na světě (koi kapři mohou být jednobarevní nebo mohou mít fleky různých barev jako bílá, žlutá, červená, zlatá, modrá, černá stříbrná) nejlepších barev a kvalit dosahují originální koi kapři z Japonska a postupně se dále vybarvují do 4 let.
Japonský koi kapr patří společně s jesetery mezi nejoblíbenější ryby pro chov v zahradních jezírkách. Japonský koi kapr je okrasný druh kapra, který byl vyšlechtěný z divoké formy. Typy japonských koi kaprů se od sebe liší zbarvením, vzorováním i šupinami.
Překrásných barevných variací u koi kaprů bylo dosaženo šlechtěním, kterému se věnuje většina Japonských chovatelů. Japonský koi kapr vznikl křížením divokého kapra již před 2000 lety v Číně. V Japonsku se chovu koi kaprů (japonsky nišikigoi) začali věnovat o 1000 let později a cílené šlechtění je přibližně od roku 1810. Pro japonské chovatele je nišikigoi symbolem odvahy, síly a dlouhověkosti. Centrum chovu nejkvalitnějších koi kaprů je japonská Niigata, kde se cíleně věnují produkci nišikigoi již řadu generací. Pro japonské chovatele je koi kapr symbol síly, odvahy, moudrosti, štěstí a dlouhověkosti. Koi kapři jsou velice přítulní, můžete si je ochočit a krmit je z ruky. Koi je mírumilovné stvoření a dokáže se snést s dalšími druhy rybek. Koi kapr se běžně dožívá až 40 – 70 let, ale jsou i výjimky 100 let a dorůstá se i 80 cm až metr.
Koi kapři jsou chloubou jezírek. Pokud si chcete pořídit koi kapra, tak je potřeba myslet na to, že koi kapři milují společnost a tak je potřeba jich pořídit více, nejlépe 5 kusů a více, jinak by to pro ně mohlo být stresující. Koi kapr se snese např. s jeseny, karasy, líny, jesetery. Pro jezírko, které nemáte hojně osazeno rostlinami, které by jezírko dokázali dostatečně okysličit, byste měli pořídit silnou filtraci, protože koi kapr potřebuje vzduchování nebo alespoň přívod vody. Koi dokáží přispět k udržení jezírka v dobré formě, protože se živí bentosem a planktonem. Hloubka jezírka by měla být minimálně 150 cm a stačí plocha 1 m2, kvůli přezimování a také aby se koi kapři v létě nepřehřívali.
Cena koi kapra se odvíjí od jeho velikosti, stáří, typu a původu. S koi kapry se můžete i koupat. Krmit by se měli vícekrát denně a po menších dávkách. Pochoutkou pro koi kapra jsou např. sušené larvy bource morušového, snadno si je pomocí této dobrůtky ochočíte.
Karas Zlatý karas
Tyto rybky rádi žijí v hejnech, občas se rádi vyhřívají sluncem na hladině, ale většinu času tráví rádi u dna. Hodí se do menšího jezírka i o objemu pouze 1000 litrů je možné vysadit 10 – 15 karasů o max velikosti 10 cm. Ale pozor na tyto rybky, protože se velice rádi rozmnožují, takže časem by tento druh mohl ve vašem jezírku převládat a myslete na to, že je pro ně potřeba do budoucna dostatek místa. Rybky se snesou např. s jeseny a líny. Barvově připomínají koi kapry, barvy mají červené, žluté, bílé i zlaté. Dorůstají až do velikosti 30 cm. Zlatavé vybarvení dosáhnou až po dvou letech. Různé druhy karasů jsou nejméně náročné rybky do jezírka. Některé druhy snesou i snížený obsah kyslíku jako např. karas zlatý, ten nevyžaduje filtraci nebo vzduchování. Karáskové snášejí i teplotní výkyvy. Krmení může být určené pro jezírkové ryby. Udržují jezírko v dobré formě, protože se živí také planktonem, vodními larvami a vláknitými řasami.
Slunečnice pestrá
Mají rády menší skupinky a nejsou moc náročné na prostor. Nevyžadují ani společnost. Stačí jim menší jezírka. Jsou to všežraví dravci, takže o krmení nemusíte mít starost, ale nevysazujte je do přírody. Původem jsou ze Severní Ameriky.
Jesen zlatý
Jeseni mají rádi hejno, jsou to velice rychlé rybky a aktivní plavci takže potřebují dostatek prostoru a kyslíku. Zabezpečte tedy jezírko dodatečným okysličováním a silnou filtrací.
Koljuška tříostná
Rády se množí, takže doporučujeme do jezírka vysadit jen menší množství. Mají trny na hřbetě. Jsou odolné a teritoriální.
Slunka obecná
Malé rybky, mírumilovné a klidné. Můžete je vysadit do mělčích jezírek. Mají rády hejna v pobřežní zóně. Jsou spíše teplomilné a potravu vyhledávají na hladině. Snesou menší obsah kyslíku. Dokáží se dobře snést s jinými druhy rybek.
Lín obecný
Je to samotář, který se zdržuje převážně u dna. Občas se vyhřívá u hladiny na slunci. Ze dna sbírá zapomenutou potravu. Je nenáročný na obsah kyslíku.
Jelec zlatý
Žije u hladiny ve skupinkách. Má rád létající hmyz, larvy komárů, žabí vajíčka a drobné rybky, proto se nevysazuje do jezírek, kde chováte ryby na potomstvo.
Jeseter
Je vhodný pro větší zahradní jezírka, jde o velice zvláštní a svým vzhledem připomínající prehistorickou rybu. Barvu má našedlou, nahnědlou či nazelenalou. Snese se s koi kaprem nebo také s karasem. Kvalitní filtrace a vzduchování je zásadní. Mladí jeseteři, jsou zprvu dosti neohrabaní a mohou uvíznout v rostlinách či řasách. Jeseter se dožívá až 15 let a dorůstá se délky dle druhu až 125 cm. Jeseter se živí bezobratlými živočichy ze dna larvami hmyzu, korýši, červy navíc občas i drobnými rybkami. Přírodní potravy v jezírku pro ně není většinou dostatek a proto je potřeba je převést na granulované krmivo. Potravu jeseter sbírá ze dna proto používáme potápivé krmivo. Jen pozor, pokud je budete chovat s koi kapry, tak je potřeba nejprve nakrmit koi kapry a poté jesetery, protože koi kaprům krmivo pro jesetery chutná a mladí jeseteři by se ke krmivu nemuseli vůbec dostat.
Jeseter je rod chrupavčitých ryb. Hlavní znaky jsou podlouhlé tělo a kostnatě členěná hlava, tělo je pokryté velkými kostěnými štítky, které se nacházejí v pěti podélných řadách – jedna na hřbetě, jedna na každém boku a dvě na břišní straně těla. Ocasní ploutev je značně nesouměrná, horní lalok je výrazně delší než spodní. Jeseteři jsou krásné prehistorické ryby a patří hned po žralocích mezi nejstarší druhy. Jejich stáří se odhaduje kolem 250 milionů let.V naší nabídce prodeje ryb najdete tyto druhy jeseter sibiřský, jeseter ruský, jeseter hvězdnatý, jeseter malý.